Gmina Gietrzwałd inwestuje w odnawialne źródła energii
Na tle rosnących cen energii oraz znacznych zmian klimatycznych dla każdej instytucji ważne jest, aby wybierać bezpieczną dla środowiska, niezależną i mniej kosztowną technologię. Zastosowanie odnawialnych źródeł energii w postaci paneli fotowoltaicznych obniża koszty energii elektrycznej. Dlatego gmina Gietrzwałd, korzystając z możliwości wykorzystania dofinansowania ze środków UE, będzie budować dwie elektrownie fotowoltaiczne w Gietrzwałdzie – na terenie Gimnazjum i przy oczyszczalni ścieków.
30 stycznia 2018 roku wójt Jan Kasprowicz podpisał umowę na dofinansowanie projektu pod nazwą „Inwestycje w OZE w Gminie Gietrzwałd”. Źródłem dotacji jest Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Cel główny projektu to wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnym bilansie energetycznym gminy poprzez realizację inwestycji polegającej na budowie 2 elektrowni fotowoltaicznych w 2018 roku. Szacowany koszt inwestycji to prawie 440 tys. zł w tym 302 tys. zł pochodzi z funduszy unijnych.
Projekt zakłada obniżenie kosztów energii elektrycznej w gimnazjum gminnym i oczyszczalni ścieków w Gietrzwałdzie oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń do środowiska. Wszystkie działania przyczyną się do aktywnej ochrony klimatu i umożliwią także przyszłym pokoleniom życie w nienaruszonym środowisku.
Główną przyczyną rosnącej popularności „energii zielonej” jest nieszkodliwość OZE dla środowiska. Cechy te odróżniają je od źródeł konwencjonalnych, których eksploatacja jest główną przyczyną niepokojących zmian klimatu, i których światowe zasoby prędzej czy później zostaną całkowicie wyczerpane. Perspektywa wyczerpania się wszystkich tych surowców, jak również szkody powodowane w środowisku przez ich wykorzystywanie, sprawiają, iż ludzie już teraz poszukują alternatyw. W wyniku realizacji projektu zmniejszeniu ulegnie zanieczyszczenie środowiska, gdyż do atmosfery nie będą emitowane szkodliwe związki chemiczne negatywnie wpływające na florę i faunę.