Barszcze kaukaskie coraz groźniejsze
Barszcz Sosnowskiego, potocznie nazywany "zemstą Stalina", to groźna dla ludzi roślina, powodująca przede wszystkim oparzenia skóry, ale w określonych sytuacjach mogąca przyczynić się nawet do śmierci. Barszcz Sosnowskiego to inwazyjny chwast należący do rodziny selerowatych. Do Polski został sprowadzony z Kaukazu pod koniec lat 50. XX wieku. Miał służyć jako pasza dla bydła jednak szybko zaniechano tego pomysłu. Bardzo często rośnie w tych samych skupiskach, co barszcz olbrzymi (mantegazyjski), który jest równie niebezpieczny.
Pracownicy Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie prowadzą badania, na podstawie których została utworzona strona internetowa poświęcona tej niebezpiecznej roślinie. Na stronie znajduje się mapa zbadanych stanowisk barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego w Polsce. Za pośrednictwem tej strony każdy może zgłosić występowanie barszczu Sosnowskiego. Jak szacują autorzy tylko ok. 15% stanowisk może być oznaczonych błędnie. Barszcz najgęściej rośnie we wschodniej i centralnej części naszego kraju, czyli w województwie warmińsko-mazurskim i mazowieckim.
Na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska www.gdos.gov.pl/igo w zakładce poświęconej inwazyjnym gatunkom obcym dostępne jest opracowanie „Wytyczne dotyczące zwalczania barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowsky) i barszczu Mantegazziego (Heracleum mantegazzianum) na terenie Polski”. Zawiera ono metody usuwania barszczy kaukaskich ze środowiska oraz wiele innych przydatnych informacji o tych gatunkach.
Link bezpośredni do opracowania
Barszcz Sosnowskiego można pomylić z wyrośniętym koprem, ale jest od niego o wiele wyższy - osiąga nawet 4 metry wysokości. Chwast ma zieloną bruzdowaną łodygą, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami. Jego liście są duże i szerokie (o średnicy do 150 cm), o zaostrzonych końcówkach, a kwiaty zebrane w gęsty i duży baldach są białe.
Zagrożenie dla zdrowia ludzi stanowią furanokumaryny zawarte w soku oraz w wydzielinie włosków gruczołowych tej rośliny. Związki te w obecności światła słonecznego powodują oparzenia II i III stopnia. Jak podaje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Słupsku, dodatkowo odkryto także działanie rakotwórcze i teratogenne (powodujące wady płodu) niektórych substancji wytwarzanych przez roślinę.
Nawet pośredni kontakt z rośliną grozi poparzeniem!
Barszcz Sosnowskiego jest szczególnie niebezpieczny w okresie kwitnienia i owocowania, kiedy odnotowuje się wysoką temperaturę powietrza. Wtedy nawet pośredni kontakt z tą rośliną może doprowadzić do poparzenia skóry, ponieważ związki furanokumarynowe wydostają się z barszczu w postaci oprysków i osadzają się na skórze osób przebywających w pobliżu.
Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie zachwaszczajacą teren. Szybko rośnie na małej powierzchni, ponieważ ma ogromną zdolność do regeneracji, a wielka ilość nasion znajdujących się w glebie sprawia, że roślina zachowuje zdolność do kiełkowania przez kilka lat.
Barszcz Sosnowskiego można spotkać w miejscach nieużytkowanych przez człowieka, czyli głównie na odłogach, łąkach i przy drogach. Rośnie także wzdłuż brzegów rzek i jezior, na polach uprawnych, pastwiskach, w ogrodach i parkach. Coraz częściej można go spotkać w żyznych lasach olchowych, a także łęgowych, które rosną nad rzekami i potokami.
Źródło www.poradnikzdrowie.pl