Plan Gospodarki Niskoemisyjnej
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Gietrzwałd opracowano w ramach projektu współfinansowanego w ramach IX osi priorytetu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 „Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna” działanie 9.3. Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej – plany gospodarki niskoemisyjnej ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
1. Gmina Gietrzwałd przygotowała Plan Gospodarki Niskoemisyjnej. Celem tego dokumentu jest wskazanie działań na rzecz zrównoważonego energetycznie i ekologicznie rozwoju i poprawy jakości powietrza gminy.
2. Jest to dokument strategiczny, opisujący działania niezbędne do osiągnięcia redukcji emisji gazów cieplarnianych, zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, zwiększenia efektywności energetycznej oraz poprawy jakości powietrza, a także zmiany postaw konsumpcyjnych użytkowników energii na terenie gminy.
3. Celem głównym Gminy jest obniżenie emisji CO2 o 10% w stosunku do roku bazowego, tj. 2003.
4. Plan uwzględnia cele wynikające ze zrównoważonej polityki energetycznej i ochrony środowiska na poziomie międzynarodowym, krajowym, jak równieżregionalnym i lokalnym.
5. Plan: 5.1. odnosi się do działań na szczeblu gminy, zarówno inwestycyjnych, jak 5.2. obejmuje całość obszaru geograficznego gminy,5.3. jest skoncentrowany na działaniach niskoemisyjnych i efektywnym i nieinwestycyjnych w okresie do 2020 roku,5.4. daje możliwość współuczestnictwa podmiotów będących producentami wykorzystaniu zasobów, w tym poprawie efektywności energetycznej, wykorzystaniu OZE,i/lub odbiorcami energii, ze szczególnym uwzględnieniem działańw sektorze publicznym.
6. Na podstawie analizy stanu istniejącego oraz uwarunkowań lokalnych, jako obszary problemowe w gminie Gietrzwałd, w kontekście realizacji założonych celów gospodarki niskoemisyjnego, można wskazać:6.1. energetyka – źródła energii oraz dystrybucja energii,6.2. budownictwo i mieszkalnictwo – stan zabudowy mieszkaniowej,6.3. transport – alternatywne formy komunikacji.
7. W ramach Planu dokonano inwentaryzacji emisji, w ramach której:7.1. zidentyfikowano główne antropogeniczne źródła emisji CO2,7.2. określono wielkości emisji wyemitowanego wskutek zużycia energii 7.3. wskazano działania i środki w celu redukcji zanieczyszczeń.
8. Gmina bezpośrednio – poprzez swoje obiekty, urządzenia i pojazdy, odpowiada za stosunkowo małą emisję CO2 na terenie gminy. Stanowiła ona w 2003r. 4,58% całkowitej emisji, w roku pośrednim (2015) – 5,0%, a szacuje się, że w roku docelowym będzie wynosiła ona 3,44% emisji CO2.na terenie gminy,4Plan Gospodarki Niskoemisyjnej Gminy Gietrzwałd
9. W pracach nad Planem, uwzględniono działania, za które odpowiada bezpośrednio Gmina i które może przyjąć do swoich zobowiązań finansowych.9.1.Nie wyklucza to podjęcia przez lokalne społeczeństwo oraz podmioty prowadzące działalność na terenie gminy, dodatkowych zobowiązań i działańmających na celu, realizację zmniejszenia zużycia energii i emisji CO2 w Gminie Gietrzwałd.
10. Za wdrażanie Planu odpowiada Wójt Gminy, a na realizację działań ujętych w Planie, Gmina będzie mogła aplikować o fundusze europejskie.
11. Na opracowanie Planu, Gmina uzyskała środki w ramach konkursu ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 „Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna” Działanie 9.3. Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej – plany gospodarki niskoemisyjnej.