O GMINIE GIETRZWAŁD
GMINA GIETRZWAŁD
Adres: ul. Olsztyńska 2, 11-036 Gietrzwałd
Telefon: 895241900
e-mail gmina@gietrzwald.pl
strona www gminy: www.gietrzwald.pl
Dane statystyczne
(stan na dzień 31.12.2017 r.)
Powierzchnia ogólna w km2: 174, 1
Ludność ogółem: 6 384 osoby
Ludność na 1 km2: 37 osób
Ilość turystów w ciągu roku: ok. 1 mln.
liczba jezior: 12 (powierzchnia 480 ha)
lasy: ponad 50% powierzchni
liczba obiektów turystycznych: ponad 30
Gmina Gietrzwałd jest położona w Województwie Warmińsko-Mazurskim, w środkowo-zachodniej części Powiatu Olsztyńskiego. Graniczy z gminami: Olsztyn, Olsztynek, Stawiguda, Jonkowo, Łukta i Ostróda (Powiat Ostródzki). Gmina znajduje się na Warmii i na Mazurach jednocześnie ponieważ przepływająca przez ten teren z południa na północ rzeka Pasłęka jest naturalną granicą między tymi dwoma historycznymi krainami.
Doskonała komunikacja DK 16 oraz linią kolejową z pobliskimi aglomeracjami czyni go idealnym miejscem do zamieszkania i pod inwestycje.
Większość terenów gminy stanowią lasy otaczające zielenią liczne jeziora i rzeki. Bardzo charakterystyczne dla pojezierza olsztyńskiego pagórkowate ukształtowanie terenu tworzy w połączeniu z bogatą roślinnością wspaniałe miejsce dla całorocznego wypoczynku.
Niebywałą atrakcją turystyczną, ale też miejscem pielgrzymek jest sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie. Jedyne w Polsce uznane przez kościół miejsce objawień maryjnych. Entuzjastów sportu i rekreacji przyciągają pola golfowe klasy mistrzowskiej w Naterkach.
Opisując gminę Gietrzwałd nie sposób nie wspomnieć o charakterystycznej tkance krajobrazowo-architektonicznej i pięknej zabudowie warmińskiej. Wszystkie te elementy kuszą inwestorów do tworzenia bazy gastronomicznej i noclegowej, która nadal jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb.
Prócz terenów inwestycyjnych gmina posiada atrakcyjną dla deweloperów bazę miejsc pod zabudowę mieszkaniową, która doskonale wpasowuje się w sieć istniejącej infrastruktury: szkoły, przedszkola, domu kultury, świetlice wiejskie, place zabaw i boiska.
Gmina Gietrzwałd ma charakter rolniczo-przemysłowy z dużym potencjałem turystycznym. Podstawową funkcją rozwoju jest rolnictwo oraz działalność produkcyjno usługowa. Powierzchnia Gminy wynosi 174,1 km2, z tego 37,4% stanowią użytki rolne; 49,1% - grunty leśne, zadrzewione i zakrzewione.
Sektory gospodarki z największym potencjałem:
- turystyka
- handel – zakwaterowanie, gastronomia
- przemysł nieuciążliwy i budownictwo
- rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo
- transport i gospodarka magazynowa