Radosław Marcin Nojman pełniącym funkcję wójta gminy Gietrzwałd
Prezes Rady Ministrów Beata Szydło wyznaczyła Radosława Nojmana do pełnienia funkcji wójta gminy Gietrzwałd od dnia 11 maja 2017 roku. Tymczasowy włodarz gminy będzie pełnił swoje obowiązki do czasu wyboru nowego wójta przez mieszkańców gminy.
Radosław Nojman pochodzi z Olsztyna, z wykształcenia jest prawnikiem, z zamiłowania - historykiem. Pełni przy tym funkcję sekretarza Rady Programowej Polskiego Radia Olsztyn oraz Rady Programowej Oddziału Telewizji Polskiej w Olsztynie. Jest także autorem licznych publikacji z zakresu historii lokalnej i organizatorem uroczystości patriotycznych.
- Otrzymałem misję kierowania gminą w tym trudnym, ale jakże ważnym okresie – mówi Radosław Nojman, pełniący funkcję wójta – Odbyłem już spotkania z pracownikami Urzędu Gminy. Ustalamy zadania priorytetowe na najbliższy czas. Zarówno moim celem jak i podległych pracowników jest praca na rzecz mieszkańców gminy Gietrzwałd.
Gmina Gietrzwałd jest współorganizatorem uroczystości 140. rocznicy objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie. To jedyne miejsce Objawień Maryjnych w Polsce uznawane przez Kościół Katolicki. Na świecie jest tylko dwanaście takich miejsc. Już teraz do Gietrzwałdu przybywają liczne pielgrzymki z całego kraju i świata. Kulminacja wszystkich wydarzeń będzie miała miejsce od czerwca do września br.
- Zależy nam na tym, aby zaprezentować Gminę Gietrzwałd jak najlepiej – informuje Radosław Nojman – jest wiele pomysłów promocji tego miejsca, z których zamierzamy skorzystać. Warto też wspomnieć o Warmiakach, którzy w okresie germanizacji, HaKaTy i rządów kanclerza Bismarcka nie zapomnieli o swojej polskości, co więcej w okresie międzywojennym prowadzili polskie szkoły w Szafałdzie (obecnie Unieszewo), Worytach i Gietrzwałdzie. Wówczas był to ewenement – polskie szkoły na terenie niemieckiej prowincji Prusy Wschodnie. Promocja historii polskiej Warmii jest szczególnie ważna w przededniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na ten cel można uzyskać środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – dodaje Radosław Nojman, pełniący funkcję wójta gminy Gietrzwałd.
W ubiegłym roku, na zaproszenie władz, Gminę Gietrzwałd odwiedził ambasador Gwatemali Carlos Jimenez Licona. Wizyta miała związek z planowanym nawiązaniem współpracy i upamiętnieniem Służebnicy Bożej Barbary Samulowskiej, która była świadkiem objawień, a później pracowała na misji w Gwatemali. Tam też zmarła. Gmina przygotowała agendę projektu zbudowania pomnika upamiętniającego Barbarę Samulowską, organizację wystawy fotograficznej, wykonania filmu o życiu Wizjonerki z Gietrzwałdu. Działania te wspierało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Pojawił się też pomysł utworzenia Muzeum Historii Różańca oraz największego różańca na świecie. Celem takich przedsięwzięć byłoby wyróżnienie tego miejsca spośród innych. Ogłoszone referendum i odwołanie dotychczasowego wójta wstrzymały wszystkie te prace.
Zgodnie w Kodeksem Wyborczym przedterminowe wybory wójta gminy Gietrzwałd powinny odbyć się latem.