Mamy pociąg do wolności
To było zupełnie wyjątkowe Święto Niepodległości. „Pociąg do wolności” zatrzymał się na stacji Gietrzwald. W sobotę 11 listopada byliśmy świadkami artystycznego wydarzenia na bardzo wysokim poziomie. Spektakl słowno-muzyczny przygotowany przez nauczycieli i młodzież z gimnazjum i szkoły podstawowej w Gietrzwałdzie zachwycił, wzruszył i poruszył chyba nawet mury gimnazjalnej sali sportowej.
Przedstawienie przyciągnęło nie tylko mieszkańców gminy. Zebrało się ponad 300 widzów. Obecny był Wójt Jan Kasprowicz, Przewodnicząca Rady Gminy Anna Otta, a także Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Wioletta Śląska-Zyśk. Bardzo ucieszyła obecność ks. Józefa Stramka, Proboszcza Seniora z Gietrzwałdu. Gospodarze nie spodziewali się chyba takiej frekwencji, bo trzeba było dostawiać ławki i krzesełka. Przy wejściu gości witali gospodarze, Leszek Orciuch dyrektor Gminnego Gimnazjum im. ks. Wojciecha Zinka i Joanna Dziergacz p.o. dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gietrzwałdzie. Każdemu przypinano symboliczne biało-czerwone wstążki. W korytarzu została ustawiona galeria prac uczniów poświęconych wątkowi niepodległości. Panowała podniosła atmosfera oczekiwania. W końcu zaczęło się. Uroczystość rozpoczęli Joanna Dziergacz i Leszek Orciuch . W ciszy i skupieniu na sale wkroczyły poczty sztandarowe obu szkół. Zabrzmiał Hymn Polski w wykonaniu Chóru Warmii i Mazur.
Jeszcze przed spektaklem Wójt Jan Kasprowicz i Przewodnicząca Rady Gminy Aanna Otta wręczyli nagrodę Arca Talentica. Tegorocznym laureatem został Artur Behrend, uczeń gimnazjum, który wyróżnił się sukcesami na wojewódzkich i ogólnopolskich turniejach wiedzy pożarniczej. Artur otrzymał pamiątkowy grawerowany dyplom i czek, bo Arca Talentica to też nagroda pieniężna.
Zaczęło się przedstawienie. Młodzież pokazała swoją i naszą rzeczywistości i postawiła ważne pytanie: „Teraz ciągnie nas do szerokiego świata, bo już nie jesteśmy tak pewni, czy można kochać całe życie tego samego człowieka, tę samą ojczyznę. Czy teraz jesteśmy wolni stojąc na wysokiej skale pychy?”. Szukali odpowiedzi przeglądając się w lustrze historii. W niezwykle symboliczny i emocjonalny sposób przeprowadzili widza i siebie samych przez najważniejsze wydarzenia dziejów Polski. Aktorzy wydawali się być tak samo głęboko poruszeni, jak publiczność. Niezwykle trafnie dobrana muzyka i ruch sceniczny pokazał, jak silny pociąg do wolności mają Polacy. Nie zabrakło wątków religijnych, ważnego elementu naszej historii, tak silnie zakorzenionych właśnie tu, w Gietrzwałdzie. Przez większą część przedstawienia w centralnym miejscu ustawiony był obraz Matko Boskiej Częstochowskiej.
W pamięć chyba najbardziej zapadną sceny z bolesnych momentów dziejów Polski. Rozbiory symbolizował skuty przez czarne orły trzech mocarstw biały orzeł, klęczący bezradnie przed publicznością, a wrzesień 1939 roku to rozdarta biało-czerwona flaga. Ten moment szczególnie podkreślił Leszek Orciuch, który zabrał głos już po spektaklu – Jak łatwo jest coś rozerwać, a jak trudno to potem scalić.
Zachwycaliśmy się też tańcem z białymi i czerwonymi flagami, które w różnych konfiguracjach tworzyły symbole narodowe. Był też wątek legionów i powstania warszawskiego. Na koniec, już bliżej do współczesności, wspólnie z publicznością odśpiewano „Kocham wolność” Chłopców z Placu Broni „Wolność kocham i rozumiem. Wolności oddać nie umiem.”
- Jestem poruszony i zachwycony tym przedstawieniem – mówił wójt Jan Kasprowicz – poziomu, na jakim to zostało przygotowane nie powstydziłby się żaden profesjonalny teatr.
Gratulujemy młodzieży i nauczycielom poruszającego widowiska. A wszystko za sprawą trzech nauczycielek – Alicji Kucharzewskiej-Samko, Małgorzaty Multan i Karoliny Kucharzewskiej.
W Pociągu do wolności udział wzięli:
Mateusz Samko
Mateusz Ilek
Maks Turkowski.
Adam Shumacher
Arek Mrozek
Dominik Wojtczak
Artur Behrendt
Jakub Kłoda
Dawid Babowicz
Oliwia Pustelak
Natalia Ćwiek
Szymon Bleks
Natalia Goszka
Weronika Rodziewicz
Wiktoria Nahibowicz
Kinga Wiśniewska
Patrycja Szatkowska
Mateusz Zygmunt
Julia Kowalska
Aleksandra Urbańska
Ewelina Moszczuk
Marek Omilian
Monika Rodziewicz
Paulina Bednarek
Sebastian Szymański
Alicja Kucharzewska - Samko /nauczyciel/
Chór Warmii i Mazur