Katalog Cudów Gminy Gietrzwałd
Nadchodzący niezwykły czas Świąt Bożego Narodzenia to idealna okazja, by przedstawić nasze nowe wydawnictwo. „Katalog Cudów” to zbiór najbardziej wartościowych wspaniałości, które dzieją się i mają miejsce w naszej gminie.
Powstał dzięki wsparciu i pomocy samych mieszkańców i Przyjaciół gminy – część tekstów została przygotowana właśnie przez nich, za co z całego serca dziękujemy:
Sylwii Powierży i Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej
Ks. Wojciechowi Płoszkowi i dr Jerzemu Domasłowskiemu
Marii Wiesławy Orciuch
Tomkowi Czerwińskiemu
Zbyszkowi Kukuciowi
Elżbiecie Lenkiewicz
oraz
Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Gietrzwałdzie
Członkom Stowarzyszenia „Garian” w Gronitach
Gminnej Radzie Sportu
Szczególne podziękowania dla Pawła Jarząbka Dyrektora GOKu i Joasi Jaguszewskiej inspektora w urzędzie ds. promocji, którzy po godzinach, nieodpłatnie, poświęcając swój prywatny czas umożliwili wykonanie całej tej pracy, która choć z pozoru wydawała się banalna okazała się olbrzymim wyzwaniem dla nas wszystkich. Dzięki temu gmina dołożyła do wydawnictwa zaledwie 312 zł a 9328,00 zł pochodziło z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.
Jest to oczywiście subiektywne ujęcie, nie dokument, więc zawiera pewne baśniowe elementy. Nie wyczerpuje też wszystkich cudów, jakich można tu doznać. Mamy nadzieję, że katalog będzie się z czasem rozbudowywał i przyjmiecie go ciepło tak, jak my ciepło myślimy o gminie o jej mieszkańcach.
A tak opowieść nasza się zaczyna…
„Mówimy o niej kraina pełna cudów, bo cud można spotkać tu na każdym kroku. Mieszkają tu cudowni ludzie tworzący niezwykłą społeczność. Z miejsca, w którym w 1877 roku w koronie klonu dwóm dziewczynkom objawiła się Matka Boża, promieniuje łaska karmiąca ziemię i ludzi błogosławieństwem. Dlatego cudowne jest tu wszystko. Cudowna jest oddychająca słońcem przyroda, cudowne i niesłychane są historie ludzi i ziemi. Cudem pachnie błękitna rzeka i toń jeziora. Ta niewielka kraina jak w soczewce skupia wszystko to, co najpiękniejsze na Warmii i Mazurach. Kultura i przyroda żyją tu w niezwykłej symbiozie, kładąc na otwarte serca błogi stan szczęścia.
Zatem gdy pędząc przez nasz świat zobaczysz z drogi dumną wieżę gietrzwałdzkiej bazyliki, skąpaną w słońcu, otuloną mgłą lub zroszoną deszczem, zwolnij, zjedź z drogi, zatrzymaj się. Poznaj naszą krainę i daj się jej wciągnąć i zaczarować.
Każda chwila pełna cudów zmieni Twoją duszę.”
Jeszcze raz dziękuję wszystkim wymienionym i tym, którzy woleli pozostać anonimowymi pomocnikami za czas, serce, pracę i przyjaźń.
Agnieszka Zabłocka