Spacer po Gietrzwałdzie śladami historii
Gietrzwałd w tym roku odwiedzą tysiące pielgrzymów i turystów. Pełniący funkcję wójta gminy Gietrzwałd Radosław Marcin Nojman zapoznał się z ofertą turystyczną przygotowaną przez Urząd Gminy w jubileuszowym roku 140. rocznicy objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie oraz 50. rocznicy koronacji cudownego obrazu Pani Ziemi Warmińskiej.
Sanktuarium maryjne, Gietrzwałdzkie Ogrody, Izba Muzealna „W Warnijski Chałupsie – W Warmińskim Domu” oraz miejsca, w których znajdowały się polskie szkoły to tylko część atrakcji turystycznych, które czekają na pielgrzymów w tym wyjątkowym roku. Miejscowość można zwiedzać rozwiązując grę terenową (quest) „Kopernik tu był. A Ty?”. Gietrzwałd znany jest przede wszystkim z objawień Matki Bożej, które miały miejsce od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Jednakże historia tej miejscowości sięga średniowiecza, a dokładniej 1352 roku. Ruszając na spacer śladami historii, uczestnicy questu poznają historyczne postacie takie, jak Mikołaj Kopernik, Maria Zientara-Malewska, Augustyn Klimek i rozwiązują zagadki rozmieszczone w różnych punktach tej warmińskiej wsi. Ich odgadniecie składa się na hasło główne, premiowane nagrodą.
View the embedded image gallery online at:
http://archiwum.gietrzwald.pl/index.php/o-gminie-menu-2/aktualnosci-gm/1512-spacer-po-gietrzwaldzie-sladami-historii.html#sigFreeIdd0fc404d50
http://archiwum.gietrzwald.pl/index.php/o-gminie-menu-2/aktualnosci-gm/1512-spacer-po-gietrzwaldzie-sladami-historii.html#sigFreeIdd0fc404d50
- Gra terenowa to ciekawa propozycja aktywnego spędzania czasu – mówi Radosław Marcin Nojman, pełniący funkcję wójta gminy Gietrzwałd - Oprócz Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie, pielgrzymi i turyści mogą zwiedzać inne miejsca w naszej miejscowości, jednocześnie poznając jej historię. Bardzo zainteresowała mnie Izba Muzealna „W Warmińskim Domu”, która jest wyjątkowa z wielu względów. Przede wszystkim wszystkie eksponaty opisane są tu w gwarze warmińskiej, która została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. To, co wyróżnia to małe muzeum to także urządzona sala dawnej polskiej szkoły. Trzeba pamiętać, że w okresie od 1920 do 1939 roku w Gietrzwałdzie, który był wówczas w granicach niemieckiej prowincji Prusy Wschodnie, istniały dwie polskie szkoły. I choć zarówno nauczyciele, jak i uczniowie byli prześladowani przez Niemców, pozostawali oni nieugięci, nadal uczyli języka polskiego, ojczystej mowy. Wielu z tych nauczycieli zostało później zamordowanych w niemieckich obozach koncentracyjnych. Dobrze, że po wielu, wielu latach ich praca, a nawet określiłbym: ich walka o polskość – została upamiętniona poprzez tą salę w Izbie Muzealnej w Gietrzwałdzie.
Prywatnie Radosław Marcin Nojman, pełniący funkcję wójta gminy Gietrzwałd, znany jest również jako propagator polskich wątków w historii Warmii. Jest autorem cyklu artykułów prasowych o lokalnych dziejach, wiele z nich poświęconych jest właśnie polskim szkołom – m.in. w Gietrzwałdzie, Olsztynie i Purdzie, a w przygotowaniu jest opracowanie o szkołach w Unieszewie i Worytach.
Cała trasa questu jest urozmaicona: można na niej znaleźć miejsca do modlitwy, kontemplacji i odpoczynku, a także posilenia się przed dalszym zwiedzaniem. Dzięki grze „Kopernik tu był. A Ty?” gmina Gietrzwałd została wpisana do paszportu turystycznego Szlaku Kopernikowskiego, wydanego w tym roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Quest i paszport można otrzymać bezpłatnie w Informacji Turystycznej w Gietrzwałdzie.
Tekst i foto: Wojciech Gudaczewski